zubní ordinace


Specializovaná stomatologická klinika poskytuje komplexní
a profesionální péči o Vaše zuby více jak 20 let ...

Dětská stomatologie

Péče o děti v zubní ordinaci začíná už před narozením. Nastávající maminka je informována, jak se o pusu miminka starat a v jakém případě má navštívit ordinaci zubního lékaře. První prohlídka miminka by měla být do věku jednoho roku, kdy už děti mívají prořezané první zoubky.

Maminky při první návštěvě získají informace, jak se o prořezané zoubky starat, čím a jak často je čistit. Ve věku dvou a půl let má dítě zpravidla všech 20 dětských zubů prořezáno. Sklovina a zubovina dětských zoubků má jiné složení než u zubů stálých, je křehčí, kaz probíhá rychle a během krátké doby může způsobit bolestivý zánět. Dodnes kolují pověry, že se dětské zuby nespravují nebo dokonce, že nebolí, protože nemají kořeny a nervy. Bohužel opak je pravdou, dětské zuby mají po prořezání kořeny dvojnásobně delší, než je korunka zubu v ústech, kořen obsahuje cévy a nerv stejně jako zuby stálé. Děti se zkaženými zoubky se potýkají s bolestí, hůře prospívají a záněty v zubech působí jako zdroj infekce pro celý organismus.

K prohlídce by se maminka s dítětem měla dostavit každého půl roku. Děti s velkou kazivostí zveme k prohlídkám i častěji. Zuby s narušenou sklovinou se preventivně kryjí fluoridovými laky, kazy v zubech lze ošetřit výplněmi uvolňujícími fluoridové ionty, existují i barevné kompomerní materiály - modré, růžové, zelené, které pro dítě mají i motivační efekt / Někdy je to až na škodu. Jedna čtyřletá holčička doma argumentovala mamince, že si čistit zoubky nebude, neboť nutně potřebuje k té růžové ještě tu modrou „blombičku“ :-) /.

V případě, že se musí zkažené dětské zoubky vytáhnout předčasně, je vhodné nahradit je, zvláště jedná-li se o přední zuby, náhradou vyjímatelnou z úst. Tyto náhrady snižují riziko vzniku vady řeči a drží mezeru pro stálé zuby.

Zvláštní péči je věnovat dětem se smíšeným chrupem, to je období, kdy jsou v puse současně zuby dětské a stálé. První zub, který se prořezává bývá v pěti až šesti letech stolička „šestka“, která je často rodiči mylně považována za dětský zub a je často postižena zubním kazem. Na „šestky“ je vhodné nanést ochrannou vrstvu materiálu uvolňujícího fluoridové ionty - pečetidlo. Pečetění sníží významně riziko vzniku kazu, mechanicky zub chrání a vyživuje.

Dále provádíme bezbolestné odstranění dětských uzdiček, za použití nejšetrnějších technik.

V naší stomatologické Klinice K11 poradíme, co je pro Vaše dítě nejvhodnější.

S Vašimi dětmi jednáme citlivě a trpělivě.